Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Předsmluvní odpovědnost: přísnější podmínky a lepší…

Máte-li v plánu koupit nemovitost, vztahuje se na vás od 1. ledna 2014 předsmluvní odpovědnost. Ta není v legislativě žádnou novinkou. Před novou úpravu ale definovala jen odpovědnost za škodu způsobenou jednáním, které je v rozporu s dobrými mravy. Nově však definuje povinnost nepůsobit druhé straně škodu a zadává povinnost podávat podstatné informace.

O koupi vyjednávejte opatrně

Našli jste svou vysněnou nemovitost, krásný byt nebo útulný rodinný dům? Začněte jednat, ať vám ji nikdo nevyfoukne.

Petr se Simonou se rozhodli založit si rodinu. K tomu ale potřebují větší byt. Nějakou dobu jen nezávazně sledovali nabídky realitních kanceláří a našli pár favoritů. Napadlo je, že nebude na škodu začít na všech frontách nezávazně vyjednávat. Během jednání s majiteli se snad ukáže, který z nich bude nejvýhodnější koupit. Sjednali si proto se všemi schůzky a vystupovali jako vážní zájemci. Jeden z vybraných bytů nakonec koupili. Netušili však, že ostatním majitelům, kterým nakonec koupi odřekli, mohli způsobit škodu. Od roku 2014 by za to mohli nést následky.

Nový občanský zákoník výslovně upravuje tzv. předsmluvní odpovědnost. Legislativa se tak snaží regulovat nepoctivé jednání zúčastněných stran při prodeji nemovitostí. Na co si dát pozor:

  • Není možné jednat jen na oko. Předstíráte-li, že chcete uzavřít smlouvu a nakonec tak neuděláte, jste odpovědní za vzniklou škodu, která mohla druhé straně vzniknout.

  • Odstoupíte-li od uzavření smlouvy na poslední chvíli, opět za to zaplatíte. Pokud jste druhou stranu o možných komplikacích neinformovali, jste povinní uhradit škodu.

V případě takového jednání má poškozená strana, tedy prodávající, nárok na náhradu škody. Uveďme si příklad:

Robert se rozhodl prodat dům. Ozvali se mu mladí zájemci z Prahy. Jeho sousedovi Leošovi se ale nelíbilo, že by vedle něj měla bydlet novopečená rodinka s hlučnými dětmi. Projevil tedy také zájem o koupi. Robert se rozhodl prodat dům jemu a Pražáky odmítl. Leoš si to ale na poslední chvíli rozmyslel. Faktem bylo, že koupi nemyslel vážně. Robert tak neměl žádného kupujícího. A přišel o zisk.

Nový občanský zákoník stanovuje Leošovi předsmluvní odpovědnost a náhradu škody. V případě, že si Robert najde nového kupce, který mu nabídne méně než Leoš, bude muset vypočítavý soused rozdíl uhradit sám.

Nepříjemné zprávy si nenechávejte pro sebe

Při jednání jste povinni poskytnout prodejci (a prodejce zase vám) všechny potřebné informace, které další jednání mohou ovlivnit. Řeč je např. o způsobu financování. Informujte prodejce o každém kroku, který při řešení hypotéky uděláte. Sdělujte mu, kde by mohl být zádrhel, nebo že se schválení hypotéky protáhne…

Odstoupení od smlouvy má na vině především způsob financování a proces schvalování hypotéky. Někdy se to prostě nepovede. Budete-li o všem jednat na rovinu, nemůže po vás pak prodejce vyžadovat náhradu škody. Jaké z toho plyne ponaučení? Za všech okolností hrajte fair play.

Naučte se udržet tajemství

Nový občanský zákoník se také věnuje ochraně citlivých údajů. Při jednání o koupi nemovitosti si s prodejcem mezi sebou zdělíte důvěrné informace. Ať už se týkají nemovitosti, finančních záležitostí nebo jsou ryze osobního rázu, jste povinni je přísně střežit. Jestliže jedna ze stran tyto informace nějak zneužije ve svůj prospěch, musí vše, co tím získala, vrátit. Pokud tedy při koupi nemovitosti nějak zneužijete informace od prodejce, budete ji muset vrátit původnímu majiteli.

Může se zdát, že podmínky předsmluvní zodpovědnosti se zpřísnily. Pilíř toho všeho však stojí na informovanosti jednajících stran. Dodržíte-li toto pravidlo, nemusíte se ničeho bát a transakce proběhne úspěšně. Stačí už jen zaplatit a přestěhovat se. V příštím díle se budeme věnovat Dani z nabytí nemovitosti. Víte kdo ji platí?

 3,308 total views,  2 views today

Autor: Rádce
Dne: 10.02.2014

Vložit komentář