Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Poslanci rozhodli, že nově bude povinnost platit daň z nabytí namovitosti ležet na kupujících

Poslanci tento týden odhlasovali novelu ohledně plátce daně z nabytí nemovitosti- donedávna se nazývala daň z převodu nemovitosti.  Nově by tuto daň měl platit kupující. Výše daně se nezměnila a činí stále 4 % z kupní ceny.Dle současné úpravy platí daň prodávající, ale je možná dohoda, kdy ji zaplátí kupující. Našim klientům doporučujeme zanést informaci o tom, kdo daň zaplatí, již do rezervační smlouvy. Nemůžou tak při sepisování kupní smlouvy vzniknout žádné dohady mezi kupujícím a prodávajícím ohledně uhrazení zmíněné daně. Kupující byl do této změny tzv. ručitelem. V případě, že prodávající daň nezaplatil, musel ji zaplatit kupující. Tento institut novela ruší.

O chystané novele se mluví již delší dobu, měla přijít v platnost již letos v dubnu, vše se ovšem zpozdilo. Nyní čeká na schválení v senátu. Pokud i tam dojde ke schválení a novelu podepíše prezident, vejde v platnost 3 měsíce poté, co vyjde ve Sbírce zákonů. První kupující tak povinně daň zaplatí již letos na podzim.

Mohlo by se zdát, že přijetím novely klesnou ceny nemovitostí o hodnotu daně. Tento vývoj se ale bohužel neočekává, takže dojde k faktickému zdražení cen nemovitostí. Kupujícím se výdaje navýší o desetitisíce. Při kupní ceně 3 milionů zaplatí kupující na dani 120 tisíc Kč.

Problém budou mít ti kupující, kteří si budou brát 90- 100 % hypotéku. Hypotéka pokryje jen skutečnou hodnotu nemovitosti a daň tak budou muset zaplatit v hotovosti z vlastních zdrojů, což pro někoho může být limitující.

Dalším problémem je nedostatek bytů na trhu. Mnoho prodávajících, kteří na prodej nemovitosti nepospíchají, si raději s obchodem počkají do chvíle, kdy vstoupí novela v platnost.

Dopad novely bude znát i na ceně bytů z developerských projektů. Ty pravděpodobně podraží. Důvodem je, že nově budou muset stavebníci platit daň při odkupu pozemků.

777 total views, 8 views today

Autor: Rádce
Dne: 03.06.2016

Vložit komentář