Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Budu čerpat hypotéku. Kdy nastává datum uskutečnění zdanitelného plnění?

Dobrý den, kupuji stavebni pozemek a developer se mnou uzavira smlouvu s cenou bez DPH s tim, ze tato cena nezahrnuje daň z přidané hodnoty, která bude budoucím prodávajícím účtována ve výši dle zákona platného k datu uskutečnění zdanitelného plnění. Budu cerpat hypoteku a jde mi o to, kdy nastava datum uskutečnění zdanitelného plnění? je to den podpisu kupni smlouvy nebo den zapisu do katastru nemovitosti? Kolik cini dph na takovyto pozemek ted a kolik bude od 2014? znamena pro mne, ze se muze stat, ze mi k cene po 1.1. 2014 pripoctou 21%? dekuji V Cerny

Odpovědět
Rádce | 06.12.2013

Dobrý den,

ke stavebním pozemkům se v současné době účtuje DPH ve výši 21 % a tato sazba se v příštím roce nemá měnit. Datem zdanitelného plnění je datum právního účinku vkladu kupní smlouvy do katastru nemovitostí.

Kupní smlouvu takto naformulovanou nebude chtít banka financovat, protože není pokryta DPH. Správně by měl prodávající uvést cenu včetně DPH a dát si do kupní smlouvy doložku, že pokud se ke dni zdanitelného plnění sazba DPH bude lišit, je kupující povinen rozdíl doplatit.