Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Novinky v oblasti nájmů, Druhý díl

Máte-li v plánu pronajmout si byt, můžete se těšit na nová práva, která vám bydlení zajisté zpříjemní. Nově můžete část bytu dále podnajmout, bez problému si pořídit mazlíčka nebo si v bytě vybudovat zázemí firmy.

Nájemník může mít podnájemníka

Nová úprava zákona říká, že jako nájemník bytu, ve kterém máte navíc vedené trvalé bydliště, nepotřebujete souhlas pronajímatele k tomu, abyste část ještě podnajmuli. Samozřejmě není-li to ve smlouvě stanoveno jinak, tedy výslovně zakázáno.

Jednu místnost v nájemním třípokojovém bytě můžete tedy nabídnout například studentovi. Podmínkou však je, že s ním budete domácnost dále sdílet. Nelze celý byt pronajímat další osobě bez vaší přítomnosti.

Podnikání v bytě

Obdobné je to i s podnikáním v nájemním bytě. Máte-li na dané adrese sjednané trvalé bydliště, můžete bez písemného svolení majitele používat prostor k podnikání. Nesmí to způsobit vyšší zatížení pro byt či dům – činnost vyžadující větší fluktuaci osob nebo hluk nepřipadá v úvahu.

Větší jistota u chybějící smlouvy

Nespočet lidí bydlí v nájmu, aniž by měli sepsanou nájemní smlouvu. Pronajímatelé často neuzavírají smlouvy schválně, aby měli možnost nájem kdykoli ukončit. Klidně z hodiny na hodinu. Nový zákoník chce těmto praktikám udělat přítrž.

Pokud jako nájemník nemáte smlouvu a bydlíte v bytě už více než tři roky, jste chráněni stejně, jako byste nájemní smlouvu podepsanou měli. Za smlouvy navíc nese plnou zodpovědnost pronajímatel.

Právo na domácího mazlíčka

Zákonodárci se také věnovali chovu zvířat v bytě. Mnohým z vás se jistě stalo, že jste si vyhlédnutý byt nemohli pronajmout, protože majitel zakazoval přítomnost zvířat. Tato situace už by se neměla opakovat.

Podle zákona má nájemník právo chovat v bytě zvíře, má-li pro to dobrý důvod a přítomnost mazlíčka neobtěžuje ostatní nájemce nebo obyvatele domu. A to i přesto, že pronajímatel chování zvířat v domě zakázal. Omezení může sice uplatnit ve smlouvě, ale to může soud zrušit. Najmout si právníka s tím, že chcete v bytě chovat kočku, se může zdát směšné, ale máte na to plné právo.

Povinnosti nájemníka

1.   Nájemce musí pronajímateli ohlásit nutné opravy v bytě a prostor za tímto účelem zpřístupnit. Pokud to neudělá, bude za případnou škodu zodpovídat sám.
2.   Nájemce musí ohlásit přijetí další osoby do domácnosti (neplatí to v případě osoby blízké), a to do dvou měsíců. Neudělá-li to, hrubě porušuje svoji povinnost.
3.   Pokud nájemce předem ví, že v bytě nebude déle jak dva měsíce pobývat, je povinen to sdělit pronajímateli a také nahlásit osobu, která v případě potřeby umožní vstup do bytu.

Nový občanský zákoník kromě práv pronajímatelů významně posílil i práva nájemníků. Všechny základní povinnosti obou stran by měly být specifikovány v platné nájemní smlouvě. Změnám týkajících se samotných smluv se budeme věnovat příště.

Přečtěte si taky:

NOVINKY V OBLASTI NÁJMŮ, PRVNÍ DÍL

NOVINKY V OBLASTI NÁJMŮ, TŘETÍ DÍL

 3,615 total views,  2 views today

Autor: Rádce
Dne: 22.01.2014

Vložit komentář