Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Vláda schválila nové nařízení- nyní stát půjčí rodinám s dětmi až 600 tisíc

Díky nařízení si budou moci mladé rodiny s dětmi nebo samoživitelé půjčit od státu až 600 tisíc korun na pořízení nového bydlení. Doposud si mohli mladí půjčit pouze 150 tisíc, a jen na rekonstrukci stávajícího bydlení.

Tzv. doplňkový úvěr je určen pro lidi mladší 36 let, kteří vychovávají dítě do věku 6 let. Jedná se o skupinu, pro niž je kvůli omezeným rodinným příjmům problematičtější úvěr získat a posléze splácet. Proto se stát rozhodl ji podpořit právě tímto nařízením.

Úvěr bude možné čerpat jak na koupi bytu či domu, tak i na jejich výstavbu. Půjčená částka se bude pohybovat v rozmezí od 50 do 600 tisíc korun, nesmí však být vyšší než 50 % odhadu kupní ceny nebo nákladů na výstavbu. Úroky jsou plánovány ve výši okolo 2 % s dobou fixace na maximálně 5 let.

Je otázkou, kolik mladých státem stanovená výše úrokových sazeb naláká, když se dnes v bankách dají sehnat hypotéky s úrokovou  sazbou nižší. Ale jak již bylo řečeno v úvodu, má se v převážné většině případů jednat o úvěr doplňkový. Odradit rodiny může zatížení v podobě dvojitého papírování a nakonec pro některé bude možná pohodlnější vypůjčit si rovnou celou částku v bance.

Značnou výhodou, kterou Vám v bance jen těžko nabídnou, by mohla být možnost odložení splácení. Standardně mají být peníze od státu půjčeny na dobu 15 let. Stát však spotřebitelům úvěru umožní v určitých případech, kdy nemají tolik finančních prostředků, jeho splácení přerušit. Narození dalšího dítěte, dlouhodobá nemoc nebo déle než 3 měsíce trvající nezaměstnanost jsou příklady situací, ve kterých si mladí na čas od splátek budou moci oddechnout. Maximum délky splácení je pak stanoveno na 21 let. Dalším benefitem se pro některé zájemce o tento úvěr může zdát možnost kdykoliv celou splátku splatit, a to bez sankcí.

Vyřízení úvěru má na starost Státní fond rozvoje bydlení, který by měl od poloviny dubna začít přijímat žádosti. Úvěr by měl být aktivní nejpozději do 30 dní od podání žádosti.

605 total views, 4 views today

Autor: Rádce
Dne: 30.03.2016

Vložit komentář