Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Co nás čeká na realitním trhu v roce 2014?

Co můžete očekávat od realitního trhu v roce 2014? Zjistili jsme pro vás fakta a dotázali se na názor zástupců realitních kanceláří i developerů. A jaký je verdikt? Nemusíte se bát, ceny neporostou a banky jsou příznivě nakloněny novým transakcím.

Predikce trhu nemovitosti 2014

Vzkříšení realitního trhu

V průběhu roku 2013 se předpokládaný propad cen nekonal. Naopak. Ceny se stabilizovaly a v mnoha lokalitách ČR se vrátily do stavu před krizí (v průběhu krize klesly až o třetinu).

Podle společnosti RE/MAX se průměrná cena za metr čtverečný u bytů 2+1 zvýšila ve dvanácti ze čtrnácti krajů. Královéhradecký a Jihomoravský kraj dokonce označil současné ceny bytů 2+1 za nejvyšší za poslední čtyři roky. Souvisí to samozřejmě s kupováním bytů na investici a se zaměstnaností – do Hradce a Brna se stěhuje spousta mladých lidí za prací.

Cenový pokles v uhelných regionech

Obecně se nejvíce zvedly ceny nejžádanějších bytů, tj. o výměře kolem 65 m2, v Praze, v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Největší pokles pak hlásí kraj Ústecký.

Budou na nejlevnějším Mostecku padat ceny i v roce 2014?

„Ano, v tomto roce očekáváme ještě snížení cen nemovitostí zhruba o 20 %. Důvodů je hned několik. Tím hlavním je očekávaný nárůst počtu bytů k prodeji,“ tvrdí Martin Čmerda z MMReality a vysvětluje: „Na Mostecku převládá nabídka nad poptávkou, proto se ceny drží nízko. Před pěti lety společnost Mostecká Bytová privatizovala v několika etapách asi 6 000 bytů, na které si vyhradila předkupní právo po dobu pěti let. V létě tohoto roku končí první pětiletá lhůta a na trh se tedy dostanou nové byty. Proto máte-li v plánu prodat letos byt za rozumnou cenu, udělejte to co nejdříve.“

Roste zájem o velké byty

V uplynulém roce se zvýšenému zájmu těšily i velkometrážní byty. Průměrné ceny 3+1 narostly téměř o 4 %. Jejich cenu krize ovlivnila nejvíce a jsou tedy více dostupné než dříve. Cenový boom se ale neočekává ani v tomto případě.

„Obecně se u cen nemovitostí dá očekávat stagnace. Žádné výrazné snížení a naopak ani mírné zvýšení cen se nepředpokládá. Cenu nemovitosti určuje několik faktorů – ekonomická a politická situace ve světě i ve státě, kupní sila či cena hypoték,“ říká Marie Hartingerová ze společnosti Home 4 People a dodává: „Přínos nového občanského zákoníku vidím především ve vyřešení vlastnictví staveb a pozemků, na kterých stavba stojí v souvislosti s jejich sjednocením. To je v civilizovaném světě běžné. Na zvýšení poptávky či nabídky nemovitostí však podle mého názoru vliv mít nebude.“

Předpověď ze strany českých bank

Většímu zájmu o byty v roce 2013 také pomohly banky a historicky nejlevnější nabídka hypoték. Sazby jsou na rozdíl od stavu před pěti lety o 2,5 procentního bodu níže a nahoru nepůjdou.

A jaký vývoj se u hypoték předpokládá v letošním roce?

„Neočekáváme zásadní změnu v poptávce po hypotékách, ale pravděpodobně se změní struktura žadatelů,“ odpovídá Milan Voldřich z Raiffeisen bank a dodává: „V souvislosti s pomalu zvedající se ekonomikou dojde pravděpodobně k mírnému oživení poptávky po hypotékách na primárním trhu. Stále se totiž pohybujeme na téměř rekordně nízkých úrokových sazbách a v nejbližší době neočekáváme jejich růst.“

Vize developerů

Největší zájem o novostavby je především v Praze. Jejich prodej se podle Hypoteční banky zvýšil o 30 %.

A jaký vývoj očekávají samotní developeři?

„Z interních zdrojů víme, že v meziročním srovnání stoupla průměrná nabídková cena po prvním pololetí loňského roku o 1,4 %, po třetím čtvrtletí již o 4 %. Z toho je patrný jasný trend nárůstu nabídkových cen a sekundárně i cen skutečně realizovaných,“ odpovídá Naďa Ptáčková, ředitelka odboru Vývoje projektů a Akvizic Skanska Reality.

„Zároveň je patrné, že slevové války typu „vánoční sleva 10 %“ jsou na ústupu a developeři se v současné době snaží od počátku nastavit reálné ceny a méně pracují se slevovou politikou. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v průběhu roku 2014,“ dodává Naďa Ptáčková.

Svůj názor nám sdělila i zástupkyně společnosti Geosan Development, Ing. Lada Kuncová: „Vývoj cen vždy závisí na dané lokalitě a aktuální výstavbě. Obecně si myslím, že vývoj cen bytových projektů v Praze bude během roku 2014 stagnovat a v závislosti na změně sazby DPH na pozemky i mírně vzroste. Samozřejmě to neplatí pro atypické a luxusní nemovitosti, které se vždy běžnému standardu vymykají.

V souvislosti s novým občanským zákoníkem se klienti nejčastěji ptají na změnu DPH na pozemky. U našich projektů zachováváme cenu stejnou s rokem 2013 a ceny nezvyšujeme.“

Doporučení naší Rádkyně Broni Böhmové

“Příznivá situace pro nákup nemovitostí bude pokračovat také v roce 2014. Kupující budou nadále nemovitosti relativně výhodně financovat hypotékou. Nepředpokládáme, že stávající nízké hypoteční sazby významně porostou. Realitní trh v roce 2014 zůstane nadále vyrovnaný.

Nabídka u běžných bytů stále převyšuje poptávku. Klientům se tedy vyplatí koupi neuspěchat a před koupí plně znát právní a technický stav nemovitosti.”

Zmena cen bytu v Praze

S tím vám ostatně můžeme pomoci, podívejte se na služby Rádce pro vaši nemovitost. Nebuďte na nákup nemovitosti sami.

 

 3,612 total views,  2 views today

Autor: Rádce
Dne: 15.01.2014

Vložit komentář