Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Triky makléřů

Nezapomínejte, že každý milý člověk, který je zrovna v práci, se snaží pomoct především sobě. Dobré srdce a milé chování jsou jen ojedinělý bonus. Proto jsme pro vás sepsali několik typických triků, jakými se realitní makléři snaží zmást, přesvědčit a někdy dokonce vyloženě zblbnout potenciální kupce.

Handing over keys on blue sky

  • Líná huba, holé neštěstí:

Makléři nechtějí přiznat, že je byt „ležák“, proto neustále aktualizují inzeráty, abyste nepoznali, jak dlouho se nabízený objekt nepodařilo udat. Nebojte se tedy zeptat makléře nebo stávajícího majitele, od kdy je nemovitost na prodej. Pokud budete mít pocit, že je to už příliš dlouho, zjistěte, v čem je háček.

  • Dvakrát měř, jednou řež:

Nenechte se zmást podobou inzerátu. Jeden a tentýž byt běžně nabízí více realitních kanceláří, ovšem uváděné metry čtvereční se často liší nejen co do počtu, ale také cenově. Tedy raději dvakrát zjišťuj cenu, jednou zaplať.

  • Není všechno zlato, co se třpytí:

Ani zveřejněné fotografie nemusí vypadat stejně. Jedna realitní kancelář jich může mít sotva 5, další ilustruje stejný objekt třeba 10 snímky. Co se jednou jeví jako koupelna, může jindy připomínat aquapark. Raději prohledejte internet, jestli se o vašem vysněném obydlí nepíše ještě někde jinde něco jiného.

  • Nekupuj zajíce v pytli:

Rezervační poplatek zpravidla znamená provizi pro realitní kancelář. Je tedy logické, že vás makléř bude tlačit do rychlého podpisu rezervace. Dejte si pozor a nepodepisujte rezervaci, dokud:

  • nemáte vyřešené veškeré financování
  • neověříte, že makléř uzavřel s prodávajícím smlouvu o prodeji
  • pečlivě nepročtete smlouvu o rezervaci, a to zejména podmínky vrácení poplatku, pokud od koupě odstoupí prodávající

Makléř by vám měl před podpisem poskytnout i další smlouvy a měl by vám ukázat list vlastnictví

640x893_9725_Only_sign_it_up_2d_character_girl_woman_devil_fantasy_contract_picture_image_digital_art

  • Koni na prodej zuby prohlížej:

Pokud si chcete vzít 90% nebo 100% hypotéku, raději si předem a na vlastní pěst zařiďte ocenění nemovitosti profesionálním odhadcem, ať nakonec nemáte problém s financováním.

  • Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše? Jak v čem:

Jak zněla naše první rada? Správně, makléř chce samozřejmě především prodat. Mějte to na paměti, až začne vyhrožovat dalšími zájemci a tlačit vás do rychlého rozhodnutí.

  • A na tohle snad ani žádné přísloví není:

Někdy makléř o nemovitosti neví vůbec nic! I vztahy mezi prodávajícím a makléřem mohou být tak napjaté, že až ve chvíli, kdy najde a přivede zájemce, dostane makléř od majitele povolení vstoupit. Takže když budete rychlí, může se vám stát, že s vámi půjde do bytu úplně poprvé. V takovém případě asi nebude moc sdílný, vy ale trvejte na svém: ptejte se, kdy a v jakém rozsahu proběhla rekonstrukce, jak funguje SVJ, případně družstvo, nechte si poslat evidenční list (provozní náklady) atd.

Na trhu s realitami se najde celá řada dalších nástrah a překážek, ve kterých se realitní makléři samozřejmě orientují mnohem lépe, než běžný kupující. Taková situace není při obchodování zrovna fér. A právě proto je tu Rádce pro vaši nemovitost se svým týmem profesionálních vyjednavačů. Pokud jste o nich ještě neslyšeli, nevadí. Právě o specializovaných vyjednavačích se totiž můžete již brzy dočíst v dalším chystaném článku Rádce.

Další zajímavosti od Rádce:

Na cestách a přitom doma

Za komínem stál

Provozní náklady aneb “Kolik mě to bude stát, až to  kupím?”

1,956 total views, 2 views today

Autor: Rádce
Dne: 03.09.2013

Vložit komentář