Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Stavba na cizím pozemku: Můžete mít problém s hypotékou

Od ledna 2014 můžete mít problém s hypotékou.
V minulém díle jsme si vysvětlili, že je nově stavba součástí pozemku a co to v praxi znamená. V podstatě jde o zjednodušení nakládání s nemovitostmi. Pokud ale chcete stavět na cizím pozemku, můžete mít problém s hypotékou.

„V případě, že letos někdo začne stavět na cizím pozemku, aniž má sjednáno právo stavby, zhodnocuje cizí pozemek, protože stavba k němu přiroste a stane se jeho součástí. Pokud např. rodiče dovolí dětem postavit si rodinný domek na jejich zahradě, stane se dům majetkem rodičů. Bude totiž součástí jejich pozemku,“ říká Jan Bureš z Raiffeisenbank.

Obdobná situace panuje i u obecních pozemků

Obec vám může dát povolení stavět na obecním pozemku s tím, že vám ho po kolaudaci odprodá. Je dobré si ale uvědomit, že prodávat se bude již zhodnocený pozemek, protože na něm bude stát nová stavba (může být tedy dražší). V případě, že z jeho prodeje sejde, je nutné řešit náhradu za vzniklou stavbu. Pokud je to tedy jen trochu možné, snažte se vyřešit vlastnictví pozemku dříve, než začnete stavět.

Virtuální právo na nemovitost

Aby se váš nový dům nestal majetkem někoho jiného, je nutné zřídit právo stavby. V praxi jde o jakési virtuální právo, platné až 99 let. Jeho princip jsme už popsali zde.

  • Právo stavby se zapisuje do katastru nemovitostí

  • Na základě tohoto věcného práva jsou stavba a pozemek dvě samostatné části.

  • Právo stavby můžete darovat, prodat, zdědit, pronajmout nebo i zastavit.

  • Pro banky je ale zajištění hypotéky stavebním právě rizikovější, než zajištění nemovitostí a je jen na nich, jak se k tomu postaví.

Dům jako zástava pro banku nestačí

„Stavět na cizím pozemku na základě práva stavby je zcela nová situace, se kterou zatím nemáme zkušenosti. Vzhledem k jeho dočasnosti ale bezpečně víme, že stavby postavené v rámci práva stavby budou mít nižší zástavní hodnotu. Klienti budou muset nabídnout bance další zajištění nebo vynaložit na financování více vlastních zdrojů. Naše banka zatím právo stavby financuje jen při zajištění jinou nemovitou věcí,“ vysvětluje Jan Bureš z Raiffeisenbank.

Co z toho všeho zmatku vyplývá? Abyste se vyhnuli komplikacím, snažte se pozemek získat do svého vlastnictví. Chcete-li stavět na cizím a nemáte jinou nemovitost, kterou byste mohli v bance ručit, hypotéku získáte jen těžko. Pokud jste se už do této prekérní situace dostali, podělte se s námi o zkušenosti. V případě, že si naopak nejste dalším postupem jistí, obraťte se na naši poradnu. Naši Rádci se vám ozvou do 24 hodin.

 8,955 total views,  6 views today

Autor: Rádce
Dne: 26.02.2014

Vložit komentář