S novým občanským zákoníkem přišel i výměnek
Výměnek se po několika desetiletích opět vrací do české legislativy. Zjistili jsme pro vás, proč se tak stalo a co to vlastně znamená.
Co je to výměnek
Takzvané bydlení výměnou za určité služby, slangově nazývané také vejminek, bylo kdysi samozřejmostí. Rodiče nebo prarodiče přenechali svým dětem a vnoučatům nemovitost s určitými podmínkami. Většinou zahrnovaly poklidné dožití v daném domě nebo bytě, finanční a jiné zaopatření na dobu určitou i neurčitou, či jiné “služby”. Říkáte si, tohle je přece samozřejmé dodnes i bez oficiální platnosti výměnku… Pletete se. Realita mohla vypadat i takto:
Paní X oficiálně přenechal svůj rodinný domek svému synovi. Domluvili se na tom, že ji v domě nechá takříkajíc dožít a postará se o to, aby jí nic nechybělo, jak finančně, tak hmotně. Po nějaké době se syn oženil a všechno se změnilo. Na popud manželky umístil svou matku do pečovatelského domu, aniž by s tím souhlasila. Dům se prodal a paní X zůstali jen oči pro pláč.
Zdá se vám ten příběh povědomý? Děti se o své rodiče postarají jinak, jen aby mohly z přenechané nemovitosti čerpat užitky dříve, než si dojednali. Až doposud to byla celkem běžná praxe. A právě kvůli takovému přístupu byl výměnek opět zařazen do občanského zákoníku.
Formality výměnku
Rozhodnete-li se teď nebo někdy v budoucnu darovat nemovitost někomu jinému, máte právo přímo do darovací smlouvy zahrnout ustanovení o zřízení výměnku. Tedy věcného břemene na nemovitost, které se zapisuje do katastru nemovitostí. Jeho specifikace může být strohá i velmi podrobná. Do smlouvy lze zahrnout:
* dobu obývání nemovitosti,
* možnost užívání dalších stavení a ploch náležících k nemovitosti,
* finanční zajištění ,
* hmotné zajištění.
V darovací smlouvě s výměnkem můžete také specifikovat konkrétní služby a úkony, které od osoby zavázané k výměnku očekáváte. Např. pravidelný odvoz na lékařské prohlídky, pravidelné návštěvy či výpomoc s nákupem. Záleží jen a jen na domluvě. Výměnkář podpisem takové smlouvy získává stejná práva jako klasický nájemník.
Služebnost bytu.
Tento pojem najdete také v novém občanském zákoníku a ve své podstatě specifikuje obdobné podmínky užívání nemovitosti jako výměnek. A stejně tak se vkládá do katastru. Říká se tomu věcné břemeno dožití, kterým si můžete například vymínit užívání již prodaného bytu, než zemřete.
Služebnost může být ale také bezúplatná. V praxi to znamená, že se například dohodnete na bydlení bez placení nájmu s tím, že zřízení služebnosti se odrazí na ceně nemovitosti.
Oficiální uzákonění výměnku bohužel poukazuje na to, že byli darující příliš důvěřiví a obdarovaní nedočkaví. Úplnou novinkou v legislativě ale není. V podstatě se jedná o doposud používané věcné břemeno dožití, jen blíže specifikuje povinnosti výměnkáře a umožňuje jejich podrobný zápis. Smyslem staronového zákona je občany v tomto smyslu lépe chránit, obdobně jako nájemníky či vlastníky bytů. Příště se proto zaměříme na změny týkající se nového vnímání bytu jako bytové jednotky.
5,196 total views, 2 views today
Vložit komentář