Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Vlastníkem nemovitosti je právnická osoba

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jaký je Váš názor na koupi bytu, když vlastníkem nemovitosti je právnická osoba.  Zaregistroval jsem názory, že případy, kdy vlastníkem je právnická osoba, jsou poněkud rizikovější.  Zajímal by mě Váš názor a případné rady. Předem děkuji

Odpovědět
Rádce | 06.03.2014

Dobrý den, děkujeme za zaslání dotazu.

Z pohledu platné právní úpravy není rozdíl mezi tím, zda nabýváte vlastnictví k nemovitosti od fyzické nebo právnické osoby, jelikož vlastníkem se stanete při splnění zákonem daných předpokladů v každém případě.
Riziko, o kterém zřejmě hovoříte, spočívalo v minulosti v ojedinělých případech v tom, že po převodu vlastnictví k nemovitosti došlo buď záměrně nebo i neúmyslně z nedostatku financí k zániku a následné likvidaci právnické osoby, což mělo za následek, že jste typicky v případě novostavby neměl na kom uplatňovat opravu záručních vad.
Tuto hrozbu nelze bohužel zcela vyloučit ani dnes, nicméně obranou proti tomu je zejména zjištění si referencí o dané právnické osobě, jakož i údaje z obchodního rejstříku na adrese http://www.justice.cz (datum založení, výše základního kapitálu, forma společnosti apod.), popřípadě zda není proti společnosti vedeno insolvenční řízení (na stejné webové adrese).

Závěrem pouze upozorňujeme, že pokud máte zájem o koupi novostavby, tak drtivá většina developerů bude právě ve formě právnické osoby, takže se této problematice obtížně vyhnete, nicméně vždy si můžete udělat výše uvedené základní zjištění informací z veřejných zdrojů nebo o služby spojené s koupí požádat Rádce, který vás bezpečnou koupí nemovitosti provede.

V případě jakýchkoliv dodatečný dotazů nás neváhejte zpětně kontaktovat.