Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

opakovaná dražba

Dobry den,

chtela sem se zeptat, zda jsem dobre pochopila informace z internetu. Pri prvnim kole drazby (nemovitost exekučně zabavena) je cena nejnizsiho podani 2/3 z odhadu ceny nemovitosti, pri druhem kole je to polovina a pri tretim kole je to 40% z odhadni ceny. Zajima me, zda je povinnost pri tretim kole drazby, ze je cena nejnizsiho podani tech 40% z odhadni ceny nebo to nejnizsi podani muze zustat stejne jako v kole druhem. Popřípadě, zda je nějaká možnost odkoupit nemovitost po dvou neúspěšných dražbách přímo a ne z dražby.

Dekuji

Mgr. Fohlerova

Odpovědět
| 19.05.2014

Vážená paní Fohlerová,
dražba exekučně zabavené věci se řídí dle ustanovení §336 a následujících Občanského soudního řádu v platném znění.
Zde se stanovuje, že nejnižší podání v takovéto dražbě soud stanoví ve výši dvou třetin výsledné ceny (= cena obvyklá stanovená znalcem s ohledem na všechna práva, závazky a příslušenství věci nemovité).
Při druhém dražebním jednání se nejnižší podání stanoví ve výši 50 % výsledné ceny; ve třetím dražebním jednání činí 40 % výsledné ceny, ve čtvrtém 30 % a v pátém dražebním jednání 25 % výsledné ceny.
Nepodaří-li se nemovitost prodat ani poté, soud řízení zastaví.
Samozřejmě vždy můžete zkusit oslovit exekutorský úřad, který dražbu spravuje a zeptat se jich na všechny možnosti a okolnosti dané dražby, ale obecně, vzhledem k výše uvedenému, možnost přímé koupě ve chvíli kdy soud nařídil dražbu, zde nevidím.

Tereza Zvolská

Rádce pro vaši nemovitost