Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Jak prodat parkovací stání?

Dobrý den, chtěl bych prodat parkovací stání, ale setkal jsem se s tím, že ono není přesně vymezeno a umistěné ve společných částech budovy. Dá se nějakým způsobem takovou jednotku oddělit nebo předat spoluvlastnický podíl? Děkuji za odpověd'.

Odpovědět
Rádce | 24.01.2014

Dobrý den,

Děkuji vám za důvěru a posílám odpověď našeho právníka k vašemu dotazu.

Pokud není parkovací stání v současné době vymezeno jako samostatná jednotka, nelze jej ani takto prodávat. Dodatečné vymezení je administrativně velmi náročné a museli by s ním prakticky souhlasit všichni ostatní majitelé jednotek v domě. Pokud bylo parkovací stání koupeno jako podíl na jednotce či jako jinak vymezená část domu či podíl na ni, lze jej pouze takto dále prodat a vymezit v kupní smlouvě. V praxi bývají s definicí parkovacích stání časté problémy, a to zejména pokud se nejedná o samostatné jednotky a jejich užívání není např. ani nijak definováno v tzv. prohlášení vlastníka budovy, které vymezuje jednotlivé jednotky a společné části budovy a práva a povinnosti spojené s jejich užíváním. Vše tedy závisí na konkrétní smluvní dokumentaci a případně také na ustanoveních prohlášení vlastníka budovy.”

Věřím, že vám naše odpověď pomůže. V případě jakýchkoliv dodatečných dotazů nebo upřesnění, případně jiných otázek k nemovitostem, neváhejte nás obratem kontaktovat.