Hranice pozemku
Přišla jsem na to, že na katastru nemovitostí mám větší pozemek než ve skutečnosti (dříve to byl jeden pozemek). Jedná se asi o 70 m2. Je šance pozemek od souseda dostat zpět? Děkuji a přeji hezký den.
OdpovědětPřišla jsem na to, že na katastru nemovitostí mám větší pozemek než ve skutečnosti (dříve to byl jeden pozemek). Jedná se asi o 70 m2. Je šance pozemek od souseda dostat zpět? Děkuji a přeji hezký den.
Odpovědět
Dobrý den,
Pokud se se sousedem o zpřístupnění části pozemku, jež Vám náleží, nedohodnete, nezbyde Vám, než se domáhat určení hranice v občanskoprávním řízení, a to podáním žaloby na určení vlastnického práva ke sporné části pozemku. Tento typ žaloby se využívá v případě, že mezi sousedy je spor o hranici, kdy každý z nich tvrdí, že hranice vede jinudy, nicméně jde jen o jejich „subjektivní“ spor; hranice je sporná jen mezi nimi. Objektivně soud může za pomoci znalce, příp. dalším dokazováním zjistit, kudy hranice vedou. Zpravidla postačí vytyčit hranice pozemků ve smyslu § 49 katastrálního zákona, ovšem může jít i o spor o vydržení části sousedního pozemku. Jde tu o formu ochrany vlastnického práva; rozsudek je deklaratorní, neboť deklaruje, kudy hranice (a tím i vlastnické právo) skutečně vede. Žalobní petit je třeba formulovat tak, že půjde o právě o spor o určení vlastnictví, jelikož mezi účastníky není shoda o průběhu objektivně zjistitelné hranice, v petitu se tedy nepožaduje stanovení průběhu hranice mezi pozemky, jež je předmětem jiného typu žaloby (tehdy, kdy hranici objektivně zjistit nelze).