Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Blokační suma

Dobrý den, mám dotaz. Můžu zvednout blokační sumu, když vyklízení nepořádku v nemovitosti přesahuje blokační sumu, která je už napsaná v kupní smlouvě? Děkuji za odpoveď. S pozdravem

Odpovědět
Rádce | 13.05.2014

Dobrý den,

děkujeme Vám za dotaz.

Z Vašeho dotazu však není jasné, jaká ujednání byla mezi Vámi a třetí stranou uzavřena, tudíž není jasný předmět Vašeho dotazu.
Z Vašeho dotazu mi plyne, že jste kupující a v kupní smlouvě je dohodnuto, že určitá část kupní ceny („blokační suma“, jak ji nazýváte) bude doplacena teprve tehdy, pokud prodávající nemovitost vyklidí (pokud nevyklidí, kupující nic doplácet nebude), přičemž jako kupující jste následně zjistil, že případné reálné náklady na vyklizení nemovitosti dohodnutou sumu převyšují a chtěl byste ji odpovídajícím způsobem navýšit.
Pokud je to tedy takto a suma byla oběma stranami pevně dohodnuta v kupní smlouvě, není možné ji jednostranně upravovat, když mezi stranami by muselo dojít ke změně kupní smlouvy, např. podepsáním dodatku k ní. K Vámi popsanému skutkovému ději se není možné jinak vyjádřit.

S pozdravem,

Rádce pro vaši nemovitost