Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Katastrální zákon prochází zásadními změnami, První díl

Nový občanský zákoník přináší v oblasti nemovitostí nespočet úprav. Jejich podrobný přehled a vysvětlení pro vás připravujeme do Praktického průvodce novým občanským zákoníkem. Ty nejpodstatnější si můžete nastudovat ihned. Mnohým z vás mohou na začátku roku ušetřit spoustu starostí. V prvním díle se zaměříme na novinky z katastru nemovitostí z pohledu nových vlastníků.

Konec podvodů!

Doposud se nový nabyvatel nemovitosti musel spoléhat na dobré slovo prodávajícího. Kupující v mnoha případech neměli možnost se jakkoli dovědět, že prodávající je ve skutečnosti podvodník. Uveďme si příklad z praxe:

Pan A byl skutečný vlastník nemovitosti. Pan B tutéž nemovitost prodával panu C, ovšem na základě falešné plné moci. Podvodný obchod proběhl a pánové B a C podali na katastru návrh na změnu vlastnického práva. Úřad však byl povinen oznámit změny pouze prostředníkovi, který byl v tomto případě podvodníkem.

A jak to celé dopadlo? Pan C sice nabyl novou nemovitost a stal se jejím vlastníkem, jenže pan A se to s odstupem času dozvěděl a oba se vydali na nepříjemnou cestu po českých soudech. V mnoha případech skutečný vlastník o nemovitost zkrátka přišel.

 

Právo na straně kupujícího

Nyní nastává převrat. Nově se kupující bude spoléhat jen na zápis v katastru. Protože jen zapsaný stav je považován za skutečný a platný! Kupující tak bude bezpečně vědět, kdo je skutečným vlastníkem nemovitosti. A díky nové povinnosti katastru informovat zapsané vlastníky o každé změně si může být zároveň jistý, že probíhající transakce není podvodem.

Ihned proveďte kontrolu

Právoplatní vlastníci budou povinni nechat zapsat aktuální stav. Kdo toto neudělá a nezkontroluje si sám zápis na katastru nemovitostí, má prostě smůlu. Stále se najdou stovky případů, kdy nový majitel nemovitosti nepožádal na katastru o změnu vlastnického práva, i když je oficiálně skutečným vlastníkem. Zkontrolujte si proto stav svých zápisů včas. Pozdější reklamace nepřipadají v úvahu.

S platností nového občanského zákoníku přichází změny na katastru nemovitostí, které by měly stávající i nové majitelé nemovitostí více chránit. Zároveň je však nutí lépe a pravidelně stav zápisů kontrolovat. To však není vůbec na škodu. Každý by se přece měl o svůj majetek náležitě starat.

V dalším díle našeho seriálu se budeme věnovat nové povinnosti úřadů informovat o každém novém vkladu skutečné vlastníky a s tím souvisejícími změnami, mezi něž patří i novinky v zápisech do katastru.

 

Přečtěte si taky:

KATASTRÁLNÍ ZÁKON PROCHÁZÍ ZÁSADNÍMI ZMĚNAMI, DRUHÝ DÍL

KATASTRÁLNÍ ZÁKON PROCHÁZÍ ZÁSADNÍMI ZMĚNAMI, TŘETÍ DÍL

 3,641 total views,  4 views today

Autor: Rádce
Dne: 06.01.2014

Vložit komentář