Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Nemovitosti a daně: Co se od ledna 2014 změnilo?

Daň z převodu nemovitosti se nově nazývá Daň z nabytí nemovitých věcí a jako doposud ji v případě koupě platí ten, kdo nemovitost převádí, tedy prodávající. Víte, kdy ji zaplatit a kdo ji naopak platit nemusí? S tím vám poradíme a navíc přikládáme informace o dani dědické a darovací.

Kdy a jak zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí

Lhůta pro podání daňového přiznání zůstala stejná. Zde jsou její náležitosti:

 • Daňové přiznání se musí odevzdat tři měsíce od chvíle, kdy byl proveden vklad vlastnického práva do katastru

 • Do formuláře je nutné vypočítat zálohu ve výši 4 % ze sjednané ceny. Už ale není potřeba dělat odhad. Jak se základ daně počítá se dočtete zde.

 • Záloha daně je splatná ve stejné lhůtě pro podání daňového přiznání, tedy tři měsíce od zápisu do katastru

 • Pokud správce daně vyměří vyšší daň, než byla uhrazená záloha, musí se rozdíl doplatit do 30 dní od doručení výměru

Z pozice kupujícího tedy nadále nejste povinni platit daň z nabytí nemovitých věcí, pokud se s prodávajícím nedohodnete jinak. Stále ale před zákonem figurujete jako ručitel. V praxi to znamená, že ručíte za zaplacení daně v řádném termínu.

Kdo je osvobozen od daně

Pokud prodáváte novou nemovitost, tak zpozorněte. Čas v tomto případě hraje podstatnou roli v tom, zda jste povinni platit daň z nemovitosti či nikoli. Osvobození od daně se vás týká za těchto podmínek:

 • prodáváte novostavbu

  • k prvnímu převodu vlastnictví ale musí dojít nejpozději do pěti let ode dne, kdy byla nemovitost zkolaudována

 • pětiletá podmínka platí i pro převod bytu v novostavbě nebo převod vlastnického práva k nové nástavbě/přístavbě

 • od daně jste osvobozeni i v případě, že prodáváte družstevní byt

Manželé to mají jednodušší

Nový občanský zákoník spoustu věcí v oblasti užívání nemovitostí zjednodušil. Teď pomohl i manželským párům, které se chystají prodat nemovitost ve společném vlastnictví. V minulosti totiž museli podávat daňové přiznání oba dva. Od 1. ledna 2014 jsou společným a nerozdílným plátcem daně. V praxi to tedy znamená, že stačí, když přiznání podá kterýkoliv jeden z nich.

Dědictví a dary

Od ledna 2014 spadá dědická a darovací daň pod daně z příjmů. U dědictví se nově pracuje s termínem bezúplatného nabytí, za které se jednoduše řečeno nic neplatí. Od dědické daně jste osvobozeni. U darovací se to naopak přiostřilo, změnily se totiž sazby. Doposud se za darovanou nemovitost platila daň v hodnotě 7 až 10 % z její hodnoty. Nově je daňová sazba jednotných 15 % pro osoby fyzické, pro právnické osoby je to 19 %.

Ukažme si na příkladu změnu výše sazby:

 • obdržíte-li darem nemovitost v hodnotě 100 000 Kč, zaplatíte darovací daň ve výši 15 000 Kč (dříve jen 7 000 Kč)

 • dostanete-li darem nemovitost v hodnotě 1 000 000 Kč, zaplatí nově darovací daň 150 000 Kč (dříve to bylo jen 70 000 Kč)

S rostoucí hodnotou daru se rozdíl výše daně oproti minulé situaci snižuje. Nová sazba začne být ale výhodná až u darů v hodnotě od 13 000 000 Kč. Popravdě, kdo z vás v blízké době očekává takový dáreček?

V příštím díle našeho seriálu se dozvíte, jak řešit případné vady a reklamce při koupi nemovitosti. Pokud jste se do takové situace už dostali, podělte se s námi už nyní o své zkušenosti vložením komentáře nebo na našem Facebooku.

 

 

2,308 total views, 14 views today

Autor: Rádce
Dne: 17.02.2014

Vložit komentář