Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Dražby nemovitostí: Rozdíly mezi běžnou koupí a dražbou

Chcete si koupit nemovitost, ale nedůvěřujete realitním kancelářím? Pak zkuste aukci nebo dražbu. Rozdíl mezi těmito pojmy jsme si vysvětlili v předchozím díle. Nyní si porovnáme základní rozdíly mezi koupí v dražbě a nákupem na běžném realitním trhu.

Makléř versus dražebník

O čem si tihle dva budou povídat, když se potkají na stejném večírku? Pravděpodobně společné téma nenajdou, jsou každý z úplně jiného těsta:

  • Realitní činnost je volnou živností, takže si makléři mohou dělat, co chtějí. Co není výslovně zakázáno, to je povoleno. Za nekalé jednání jim žádný postih nehrozí.

  • Dražební činnost je naopak živností koncesovanou a dražebník se musí řídit pravidly, které mu uděluje zákon. Jeho práce je navíc pod dohledem Ministerstva pro místní rozvoj, takže si dražebníci nemohou dělat, co se jim zamane.

    • Na rozdíl od makléře musí být dražebník pojištěn za případné škody.

Výše kupní ceny

Získat nemovitost v dražbě nebo v aukci může být velmi výhodná investice. Pokud ale neznáte pravidla, můžete snadno přestřelit…

  • Je-li nemovitost prodávána prostřednictvím realitní kanceláře (nebo samotným majitelem bez realitky), je nabízená kupní cena obvykle nadhodnocena. Prodávající tak čeká, jestli se někdo chytí na lep a on si dobře vydělá. Pokud nejste na realitním trhu zběhlí, mohli byste snadno naletět a zaplatit za nemovitost zbytečně moc. A Rádce je tu proto, abyste se nespálili.

  • U veřejných dražeb jsou spekulace s cenami vyloučené. Kupní cena je stanovena odhadem podle obvyklých cen v daném místě a čase. Vyvolávací cena tak nikdy nebude nadhodnocená. Zájemci o nemovitost mohou jen přihazovat, ale obvykle jen do takové výše, kdy se to skutečně vyplatí. A s tím vám pomůže Rádcova asistence.

Snížení ceny a reklamace

Lidé jsou při hledání své vysněné nemovitosti často slepí a případné vady objeví až po koupi. Následný postup se liší:

  • Při standardní koupi od realitky nebo přímého majitele máte ze zákona právo žádat adekvátní slevu z kupní ceny. Co dělat, když objevíte vady, najdete zde.

  • V případě veřejné dražby kupujete nemovitost v takovém stavu, v jakém se nachází. O dodatečnou slevu tedy žádat nemůžete a ani nelze od podepsané smlouvy odstoupit.

I v dražebním prodeji si musíte nemovitost důkladně proklepnout a získat o ní co nejvíce informací. S Rádcem po boku nemusíte mít strach. Nejen, že vám bude během dražby asistovat, také vyhledá byt či dům odpovídající vašim požadavkům a zajistí vše potřebné. V portfoliích dražebních institucí je toho totiž mnoho. Najdou se tam i výhodné nabídky dražeb nemovitostí v exekuci. Toto téma si přiblížíme v příštím díle.

Připomínáme, že je vám k dispozici naše non-stop Poradna. Pokud potřebujete v ohledu koupě nemovitostí s něčím pomoct, neváhejte nás kontaktovat.

 

926 total views, 2 views today

Autor: Rádce
Dne: 24.03.2014

Vložit komentář