Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Dražby nemovitostí: Platby a daně

V dražbě nebo aukci můžete nemovitost koupit levněji, než přes realitku. Na tomto trhu ale panují přísnější platební podmínky a pravidla. Platba za nemovitost se řídí přísnými termíny a daň platí kupující. Dejte si na své peníze pozor. Rádce pro vás má informace k nezaplacení.

Vyhráli jste dražbu. Zaplaťte

Pokud vám dražebník úspěšně přidělil příklep, je nemovitost vaše. Vaší povinností je samozřejmě zaplatit za ni v řádném termínu:

  • není-li ujednáno jinak, maximální lhůta daná zákonem je do 3 měsíců od ukončení dražby,

  • do 10 dnů je-li cena nemovitosti do 500 000 Kč,

  • ihned po dražbě je-li cena do 200 000 Kč.

Pozor na termíny

V případě, že platbu neprovedete včas, zmaříte tím výsledek dražby a přijdete o dražební jistotu. Tu musí na účet dražebníka složit každý, kdo se dražby účastní. Obvykle se jedná o 10 až 15 % z vyvolávací ceny. Maximum je ze zákona 30 %. U nemovitostí v hodnotě několika milionů byste ztrátou jistoty přišlo o několik set tisíc korun, jako Doubkovi z Chomutova:

Dana a Ondřej Doubkovi. Už delší dobu hledali vhodnou nemovitost k bydlení za výhodnou cenu. Na základě referencí svých přátel se rozhodli vyzkoušet dražbu. Na aukčním portále si vyhlédli svou vysněný dům za 2 100 000 Kč. Okamžitě se přihlásili a složili dražební jistotu v hodnotě 630 000 Kč. Nemovitost jim byla úspěšně přiklepnuta. Po převzetí ale objevili vady, o kterých z dražební vyhlášky nevěděli a chtěli tak smlouvu zrušit. Bohužel netušili, že nic nelze vzít zpět a protože se rozhodli, že za zjištěných podmínek nechtějí dům koupit, nadobro o svých 630 000 Kč přišli.

Zkrácený příběh manželů Doubkových mluví jasně: nikdy se do koupě nemovitosti nepouštějte bezhlavě a neinformovaní. Nemovitosti nejsou rohlíky, ve hře je hodně peněz, o které můžete svým neuváženým jednáním přijít, nebo je přinejmenším nevýhodně investovat. Pokud se na realitním trhu nebo v oblasti dražeb nemovitostí vůbec neorientujete, nespoléhejte se jen na rady svých přátel. Všechny náležitosti koupě si nejdříve důkladně prostudujte. V ideálním případě se obraťte na odborníky. Rádce je tu pro vás non-stop.

Daň z převodu nemovitosti zakoupené v dražbě

Za nabytí nemovitosti musíte ze zákona zaplatit daň. U standardní koupě se jí nově říká Daň z nabytí nemovitých věcí a podrobně jsme si ji vysvětlili zde. I u nemovitosti získané dražbou je daň povinná a zákonitosti jsou takové:

  • Lhůta pro podání daňového přiznání a zaplacení daně je 3 měsíce od vyhotovení potvrzení o nabytí vlastnictví.

  • Daň platí vydražitel, tedy kupující.

  • Sazba daně je 4 % ze základu daně.

  • Základem pro výpočet daně je cena dosažená vydražením.

    • To platí i v případě, že odhadce stanovil cenu vyšší, než za jakou byla vydražena.

Obecně jsou při nákupu nemovitostí ve hře velké sumy, často celoživotní úspory nebo dlouhodobé hypotéky. Bez základních znalostí dražebních a aukčních pravidel se můžete snadno spálit. Proto můžete Rádce zdarma kontaktovat v Poradně nebo si sním sjednat nezávaznou schůzku. Rádce stojí na vaší straně a je tu od toho, aby vás chránil.

 10,333 total views,  6 views today

Autor: Rádce
Dne: 07.04.2014

Vložit komentář