Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Dražby nemovitostí: osobní návštěva nutná

Mnoho lidí se dražbám nemovitostí vyhýbá ze strachu, že by mohli koupit zajíce v pytli. Fotka a popis nemovitosti na internetu přeci ke koupi nestačí. Málokdo ale ví, že si nabízenou nemovitost může osobně prohlédnout.

Technický stav nemovitosti

V minulých dílech našeho seriálu o dražbách nemovitostí jsme si už vysvětlili, že pro dražbu vůbec není podstatné, v jakém technickém stavu se nemovitost nachází. Pokud nemovitost tzv. vydražíte, získáváte ji v takovém stavu, v jakém je. Na pozdější reklamace kvůli objeveným vadám nemáte nárok. Žádná dodatečná sleva, žádné odstoupení od smlouvy. Proto je znalost technického stavu více než důležitá.

Znalecký posudek

Když jde nemovitost do dražby, musí dražebník zajistit znalecký posudek. V tomto dokumentu by měly být popsána i fakta týkající se technického stavu. Je nutné ale brát v potaz, že znalecký posudek není primárně předurčen pro zhodnocení stavu nemovitosti, ale pro určení ceny obvyklé v daném místě. Může se stát, že v posudku mnoho podrobných informací nenajdete. To z toho důvodu, že znalec vychází z jemu dostupných informací, které jsou potřebné pro stanovení ceny. Není zkrátka nad osobní prohlídku.

Na prohlídku nemovitosti máte právo

Pokud se rozhodnete zúčastnit dražby, máte ze zákona právo na dvě osobní prohlídky nemovitosti. Termíny prohlídek musí být uvedeny v dražební vyhlášce. Pokud tato podmínka splněna není, máte právo podat žalobu na neplatnost dražby. Chcete-li ale absolvovat obě prohlídky, musíte o dražbě vědět včas. Pokud např. první návštěvu nemovitosti promeškáte a nepodaří se vám sjednat náhradní individuální termín, máte zkrátka smůlu.

Jak se připravit na osobní prohlídku

Jak už bylo řečeno, k dispozici vám jsou minimálně dvě prohlídky nemovitosti.

 • První prohlídka zájemcům obvykle slouží k bližšímu seznámení s nemovitostí.

 • V případě, že se vám nemovitost zamlouvá, je více než vhodné přizvat na další návštěvu svého experta.

  • V tomto případě má Rádce své odborné techniky, kteří dobře ví, co a kde hledat. Žádná maličkost jim neunikne.

 • Vybraný technik nemovitost podrobně zreviduje a připraví technický posudek.

 • Součástí posudku by měly být také náklady na případné opravy.

I když máte ze zákona právo na dvě prohlídky ve dvou různých termínech, nemusí k nim dojít.

 • Není možné se do nemovitosti dostat, protože:

  • je pronajatá

  • vlastník brání přístupu

 • V případě, že prohlídku z těchto důvodů nelze provést, není dražebník povinen ji organizovat.

 • V takovém případě probíhá prohlídka nemovitosti pouze venku.

Pokud v dražební vyhlášce není žádná poznámka o prohlídce uvnitř objektu, informujte se raději u dražebníka, zda vás tam vpustí.

Na základě těchto informací získáte lepší obrázek o tom, zda se vyplatí o nemovitost ucházet či nikoli. Celým tímto procesem s vámi projde Rádce. Pomůže vám nezaujatě zhodnotit všechna pro a proti, včetně investičních předpokladů do budoucna. S Rádcem po boku můžete na dražbě jen vydělat.

Máte-li v tuto chvíli jakékoli dotazy či poznámky ke kontrole technického stavu nemovitostí, svěřte se nám v příspěvcích níže. Obrátit se můžete také na naši Poradnu. Naši Rádci jsou připraveni zodpovědět všechny vaše dotazy týkající se transakcí s nemovitostmi a do 24 hodin vám odpoví.

 

 2,540 total views,  2 views today

Autor: Rádce
Dne: 02.04.2014

Vložit komentář