Dražby nemovitostí: Exekuce a nedobrovolná dražba, 1. část
Koupit nemovitost zatíženou exekucí může být velmi výhodné. Ale jen v případě, že jste na tuto transakci dobře připraveni a umíte v tom chodit. Rádce vám svou asistencí může pomoci, ale pro jistotu si shrňme důležité informace.
Sexy lokality a lákavé ceny
Pro začátek je nutné podotknout, že nízké ceny dražených nemovitostí v exekuci už nejsou pravidlem. Záleží na lokalitě dané nemovitosti. Zajímáte-li se o byt v lukrativní městské části, bude s vámi soutěžit pravděpodobně mnoho dalších zájemců. V tomto případě nejde ani tak o získání nemovitosti pod tržní cenou, ale o její nabytí za každou cenu. Výhodný nákup zrealizujete např. dražbou chaty, chalupy nebo pozemku v malé obci. Propagace těchto dražeb nebude tak silná, tudíž nebude ani tolik zájemců. Ale se 100% jistotou to samozřejmě tvrdit nelze.
Nedobrovolná dražba
S tímto typem dražby souvisí několik specifických pravidel, které je nutné akceptovat:
-
Dražby se nesmí účastnit původní majitel (dlužník) a nikdo nesmí přihazovat za něj.
-
Vyvolávací cena zpravidla začíná na 2/3 tržní ceny, kterou určí soudní znalec.
-
Je-li první dražba neúspěšná, dojde k opakování a vyvolávací cena se snižuje. Opakované dražby tedy mohou být velmi výhodné.
Sledujte dražební vyhlášku
Dražební vyhláška je obvykle zveřejněna měsíc před konáním dražby a najdete v ní všechny podstatné informace:
-
místo, datum a čas dražby nemovitosti,
-
charakteristiku nemovitosti,
-
termín prohlídky,
-
případně výpis dalších závazků vztahujících se k nemovitosti (věcná břemena, předkupním práva, zástavy) a informace, zda po dražbě zaniknou.
V dražební vyhlášce samozřejmě nesmí chybět:
-
Tzv. nejnižší podání – vyvolávací cena.
-
Minimální příhoz – výše minimální sumy, kterou můžete během dražby přihodit.
-
Dražební jistota – částka, kterou jako zájemce musíte složit na účet dražebníka. Pokud tato suma nebude v den dražby připsána na účet, nemůžete se dražby zúčastnit. V případě, že v dražbě neuspějete vám bude celá částka samozřejmě vrácena.
-
Dražební jistota by neměla přesáhnout 30 % z vyvolávací ceny.
-
Koupě zadlužené nemovitosti v dražbě většinou probíhá bez problémů. Ale to neznamená, že žádná rizika nehrozí. Co třeba budete dělat, když se původní majitel odmítne vystěhovat? To si vysvětlíme v dalším díle. Zaměříme se také na to, jak probíhá samotný převod a kde může nastat zádrhel. Pokud si ale k dražbě přizvete Rádce, nemusíte se ničeho bát, všechny její nepříjemné náležitosti hravě vyřeší. Zajímá-li vás už teď něco konkrétního, napište nám níže do příspěvků nebo do naší Poradny.
4,176 total views, 4 views today
Vložit komentář