Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Chcete koupit nemovitost? Nespěchejte. Poradíme vám, jak na to.

Prošli jste nabídky realitních kanceláří a vytipovali si zajímavé nemovitosti na prodej? Výborně, gratulujeme. Poradíme vám, jak postupovat dál. Základní pravidlo zní: neukvapte se a vše si důkladně ověřte.

Tohle se mi libí. Co dál?

Objevili jste v nabídkách realitních kanceláří nemovitost, která se vám zamlouvá? Pak si nejdřív prověřte, zda má realitní kancelář právo nemovitost nabízet. Ptáte se proč? Důvod je prostý. V případě, že prodávající (majitel nemovitosti) nemá s realitní kanceláří podepsanou žádnou zprostředkovatelskou smlouvu, buďte obezřetní. On nebo jiná realitní kancelář mohou nemovitost rychle prodat někomu jinému.

Realitní kanceláře nabízejí prodávajícím dva typy zprostředkovatelských smluv:

  1. exkluzivní – nemovitost nabízí jen jedna realitní kancelář a prodávající nemá možnost svou nemovitost sám dál prodávat (nesmí ji nabídnout ani jiné realitce)

  2. neexkluzivní – prodávající může zprostředkování prodeje nemovitosti nabídnout většímu počtu realitních kanceláří a dál se může snažit prodávat ji sám.

První prohlídka nemovitosti

Konečně je to tady. Jdete se podívat na svůj vysněný byt. V případě, že se vám hned na první pohled skutečně zamlouvá, nedávejte to před makléřem zbytečně moc najevo. Zkušený obchodník umí vašeho nadšení využít. Jak? Jednoduše, dokáže vám nemovitost prodat za nevýhodných podmínek. Není to pravidlem, ale stává se to. Proto nebuďte zbrklí. Důkladně si nemovitost prohlédněte a postupujte rozvážně.

Na první prohlídce bytu, o který máte skutečný zájem, po makléři vyžadujte:

  • List vlastnictví, ze kterého zjistíte, zda má prodávající právo nakládat s nemovitostí.

  • Evidenční list, kde jsou vyčíslené měsíční náklady za užívání nemovitosti, případně roční vyúčtování poplatků.

  • Informace o společenství vlastníků jednotek pro lepší orientaci o jeho fungování.

o   Je možné zajímat se o případné úvěry, jak dlouho se budou splácet a co jimi bylo financováno.

o   Je možné žádat informace o již provedených a plánovaných opravách v domě.

o   Je možné požadovat informace o fondu oprav, kolik je v něm naspořeno a jaké jsou poplatky.

Pozor na nátlak

Je důležité zmínit, že na první prohlídce není vhodné ihned jednat o finální kupní ceně. Nechte si to na později a netlačte. Pokud se na to necítíte, pomůže vám Rádce. Sám zajistí termín prohlídky a domluví se s vámi na taktice. Dál se nemusíte o nic starat. Rádce si od makléře vyžádá všechny potřebné podklady a zjistí další klíčové informace. A důležité jednání o ceně je také v jeho režii.

Vyjednávání je Rádcovou hlavní doménou, na které můžete jen vydělat. Chcete vědět více? Zkuste nezávazně oslovit naše Rádce nebo se obraťte na Poradnu. Jsme tu od toho, abyste se při koupi nemovitosti nespálil.

 2,615 total views,  2 views today

Autor: Rádce
Dne: 15.05.2014

Vložit komentář