Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Byty v osobním vlastnictví versus byty družstevní

Jaký typ vlastnictví je podle vás výhodnější, osobní nebo družstevní? Shrnuli jsme pro vás fakta, která vám pomohou se rozhodnout.

Družstevní vlastnictví

Pořídíte-li si byt družstevní, nebudete jeho majitelem vy, ale bytové družstvo. Jako kupující získáte jen určitý podíl v domě (v družstvu). O tom, co se v domě i v jednotlivých bytech bude dít, nerozhodujete vy, ale družstvo. Záležitosti týkající se např. oprav či větších rekonstrukcí řeší buď představenstvo, nebo všichni obyvatelé na členské schůzi. Každý má jeden hlas a obvykle k rozhodnutí stačí nadpoloviční většina hlasů (neurčí-li stanovy družstva jinak)

Financování družstevního bytu

Pořizovací cena družstevního bytu je o něco nižší, než kupní cena bytu v osobním vlastnictví. Může se tedy zdát, že družstevní byty jsou dostupnější. Tady ale pozor, financování má svá úskalí:

 • Na koupi družstevního bytu neboli družstevního podílu banky neposkytují hypotéky.

  • Na byt nedostanete hypotéku, protože jej nelze dát bance do zástavy.

  • Výjimkou jsou družstevní byty, které budou do osobního vlastnictví převedeny do jednoho roku (družstvo vám to musí pro banku písemně potvrdit).

  • Hypotéku na družstevní byt můžete dostat i v případě, že budete ručit jinou nemovitostí.

 • V případě, že se družstvo zadluží, můžete o byt přijít. O exekuci se navíc pravděpodobně dozvíte až ve chvíli, kdy je už rozhodnuto.

 • Při prodeji družstevního bytu se neplatí daň.

Osobní vlastnictví

Koupíte-li byt do osobního vlastnictví, stáváte se jeho výhradním majitelem – vlastníkem jednotky. Vaše vlastnická práva jsou zapsána do katastru nemovitostí a od tohoto okamžiku si s ním můžete dělat, co chcete:

 • pronajímat další osobě,

 • ihned přeprodat,

 • rekonstruovat bez čekání na souhlas ostatních vlastníků v domě,

 • dát do zástavy.

Financování bytu v osobním vlastnictví

Nemáte-li naspořeno, nevadí. Vyjednávání s bankou o financování koupě bytu na hypotéku nepředstavuje žádné problémy. Byt může fungovat jako zástava a vašemu stěhování už nic nebrání.

Shrnutí ze strany Rádce

Asi není nutné vám klást na srdce, že doporučujeme vždy upřednostnit osobní vlastnictví. Důvod je prostý – byt je zkrátka jen váš. Zahrneme-li i možnost nákupu na hypotéku, která je v případě bytu družstevního nemyslitelná, je rozhodnuto. Družstevní byty samozřejmě nechceme zavrhnout. Vzhledem k jejich nižší pořizovací ceně to může být skvělá investice. Ale jen v případě, že vám družstvo potvrdí možnost brzkého převodu do osobního vlastnictví.

Jak takový převod probíhá, co je potřeba zařídit a jaká úskalí na vás čekají z hlediska financování, si vysvětlíme někdy příště. Do té doby se s námi můžete podělit o vlastní zkušenosti s pořízením družstevního bytu, případně s převodem do osobního vlastnictví, v komentářích níže nebo na našem Facebooku. Potřebujete-li poradit v jiné záležitosti týkající se koupě nemovitostí, obraťte se na naši Poradnu.

 5,669 total views,  2 views today

Autor: Rádce
Dne: 06.03.2014

Vložit komentář