Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

5 otázek pro technika aneb nepodceňujte technickou kontrolu, 2. díl

Pokračujeme zpovídáním specialisty na technickou kontrolu nemovitostí. Minulý týden jsme si ukázali, proč by se neměla technická kontrola zanedbávat, jaké vady jsou nejčastější a jak je prodávající maskují. Tentokrát jsme se podrobněji zaměřili na specifika jednotlivých typů nemovitostí, jak se jejich kontrola liší a jaká jsou rizika.

Jak se liší technická kontrola rodinného domu a bytu

Technická kontrola rodinného domu a bytu je prováděna stejným postupem (výstupní formuláře pro hodnocení nemovitosti jsou totožné). U bytu je kontrola jednodušší v tom, že se většinou jedná o menší prostory, kde se obvodové stěny a střecha detailně nekontrolují, protože se jedná o společné vlastnictví majitelů domu. Taktéž topné médium je většinou centrálně obhospodařované. U rodinného domu musíme posoudit veškeré vazby jak na technickou stránku věci, tak i na následný provoz. K rodinnému domu většinou náleží i okolní plochy a sousední objekty, kde se snažíme vyhodnotit možná rizika spojená s provozem těchto objektů.

Liší se nějak závady typické pro byty ve starší zástavbě a byty v panelových domech?

Závady u bytů ve staré zástavbě (myšleno činžovní domy) a závady v panelákovém domě jsou totožné. Tady je potřeba rozlišovat stáří objektů. Většinou se jedná o staré rozvody sítí ve stoupačkách, které jsou za léta provozu nevyhovující a majitelé objektu nemají finance na jejich výměnu. Proto majitelé bytových jednotek deklarují, že mají špatný tlak vody, časté vypadávání elektřiny, atd. Novější panelové domy již mají rozvody v novodobějších materiálech s delší životností. Obě skupiny domů si postupně nechávají vyměňovat okna, zateplovat fasády, opravovat střechu, takže ten rozdíl, co se týká závad, je minimální.

Jaká jsou technická rizika bytů ve starém paneláku?

Pokud je stabilizovaná statika objektu, tak je nutné se dívat na obytný prostor jako na každý jiný a nerozlišovat, zda se jedná o starý nebo nový panelový dům. Podle odborné terminologie je to pořád panelový dům. Pokud je schopné vedení bytových jednotek resp. vedení družstva, tak dokáží z vizuálně starého panelového domu udělat pohledově krásný objekt. U novějších a starších panelových domů bývá problém se střechou

Můžete uvést největší extrémy, se kterými jste se během práce setkal?

Zatím nejhorším zážitkem byla kontrola rodinného domu obývaného sociálně slabými spoluobčany, kteří neměli ani základní hygienické návyky (podotýkám, že tito občané nebyli majiteli objektu). Kromě toho, že kontrolu v těchto prostorách musíte provést stejně důsledně jako u jiných objektů, tak jste vystaveni nesnesitelnému zápachu v nevětraných prostorách a taky všudy přítomné smečce psů. Po dokončené kontrole odcházíte s povědomím, že vám všude na těle něco leze, štípe, svědí…  Po těchto zkušenostech si takovou kontrolu plánuji jako poslední v daném pracovní dni, abych se stihl co nejdříve desinfikovat. Nemovitosti tohoto druhu jsou v tak dezolátním stavu, že jakékoliv úvahy o opravě popř. rekonstrukci už nepřipadají v úvahu.

 4,001 total views,  2 views today

Autor: Rádce
Dne: 06.08.2014

Vložit komentář