Rádce pro Vaši nemovitost

RU EN CZ

Pro výpočet daně už odhad nepotřebujete

K výpočtu základu daně z nabytí nemovitych věci byl v minulosti potřeba znalecký posudek, neboli odhad. S platností nového občanského zákoníku se tato povinnost ruší. Výjimkou jsou nemovitosti, které jsou součástí obchodního majetku. Ale jak tedy zjistíte, kolik máte zaplatit?

Vysvětlení základních pojmů:

  • Kupní cena – cena, za kterou jste nemovitost pořídili

  • srovnávací daňová hodnota – 75 % zjištěné ceny nebo 75 % ceny směrné hodnoty

  • zjištěná cena – hodnota stanovená znaleckým posudkem

  • cena směrné hodnoty – obvyklá cena v dané lokalitě, kterou stanoví správce daně

Rychlé a snadné počty

Pro výpočet základu daně z nabytí nemovitých věcí se nově porovnává kupní cena a srovnávací daňová hodnota. Co je kupní cena netřeba vysvětlovat. A srovnávací daňová hodnota je částka odpovídající buď 75 % zjištěné ceny podle znaleckého posudku, nebo suma odpovídající 75 % ceny směrné hodnoty (tj. cena obvyklá pro dané místo a čas).

Proč je potřeba znát ceny v oblasti bydliště

Cenu směrné hodnoty, která hraje podstatnou roli při výpočtu daně, stanovuje správce daně. To nelze udělat ale jen tak od oka. Ve všech krajích jsou směrné hodnoty odborně vypočtené. Správce daně porovná parametry nemovitosti s dalšími ve stejné lokalitě. Při tom posuzuje polohu, velikost, druh, účel, stav, stáří i vybavení nemovitosti. A k čemu to všechno je? Teď dochází k výše zmíněnému porovnávání:

  • je-li cena směrné hodnoty, nebo-li obvyklá cena v kraji, vyšší než cena kupní, použije pro výpočet základu tato vyšší

  • v opačném případě se pro výpočet základu daně použije hodnota kupní ceny

Jak vypočítat základ daně z nabytí nemovitých věcí už je jasné. Dalším úpravám a daňovým změnám se budeme věnovat příště. Víte třeba, kdo skutečně je právoplatným plátcem daně, nebo kdo je od daní osvobozen?

3,434 total views, 2 views today

Autor: Rádce
Dne: 12.02.2014

Vložit komentář